אבינועם שטרנהיים

בוגר אבני - אמן ומוזיקאי בארץ ובעולם

מתעניינים בלימודים או רוצים לדעת עלינו עוד? 

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי!

loading

Design Is Avni Is Design

מלאו פרטים ונחזור בהקדם
לכל שאלה חייגו:
03-6817080


אבינועם שטרנהיים, בוגר המחלקה לאמנות של מכון אבני, אמן ומוזיקאי מצליח ועכשווי בעולם האמנות, מציג במוזיאונים וגלריות בארץ ובחו"ל.

"הבסיס לעבודה שלי הוא המוזיקה - מזה כעשר שנים שאני יוצר ומופיע עם להקות אינדי-רוק (לבנון, Suicidal Furniture). המוזיקה לוקחת חלק חשוב בהבנה ובפעולה שלי גם כאמן פלסטי. בעבודות אני מנסה לשלב אנרגיות חייתיות של מוזיקה עם עולם דימויים המושפע מתרבויות שבטיות פגאניות כמו גם פנטזיות של סרטי אימה ומדע בדיוני. כך קורה שהעבודה שזורה לרוב במקצבים משתנים ובמבניות מורכבות בעלת זרימת תודעה אנרגטית גבוהה תוך מתן תשומת לב לתחושה האורגנית המנחה אותי. הרעיון הוא לעבוד בעצמה גבוהה, מיידית, מתפוצצת, אגרסיבית אך לא אקספרסיבית אלא בעלת מבנה ותכלית שמתגלים באופן אינטואיטיבי ותוך כדי התעסקות בחומר וחשיפת הפוטנציאל הטמון בו - בדומה למבנה של קטע מוזיקלי.

אני עובד לרוב עם אובייקטים שאני מוצא ברחוב, שאריות חומרים, חפצים זרוקים, פגומים, שאיבדו את מקומם בעולם, נזרקו וננטשו. זוהי משיכה שמהדהדת הזדהות אישית שלי ושייכות אינטימית לעולם הזה. חשוב לי לשמור על הזהות של האובייקטים והחומר - כמו לאסוף מזכרות - חשוב לי להחיות אותם מחדש - כמו לאמץ אותם - לטעון אותם בשימושיות מסדר מדומיין, בפונקציונאליות מופרכת - למצוא להם ולי מקום בעולם, להיות לממשיים. העבודות נסובות סביב השאלה: איך פנטזיה בוראת את המציאות שסביבנו ואיך המציאות מתפרקת חזרה אל תוך פנטזיה של משהו אחר. השימוש במה שנתון וקבוע הוא עוגן שנוטע את העבודות בעולם קונקרטי וספציפי, בעולם החיים היומיומי. הקונקרטי משמש אותי כמצע פורה לדמיון משתלח, יצירת אגדות חדשות וסמלים כניסיון ליצור מחסה פואטי - מבנה של עולם פנימי שיכיל ויגונן מפני המציאות המקיפה אותנו. הדבר המרכזי שחשוב זו הנוכחות (אינטנסיביות): הנוכחות של החומר, הנוכחות של הצורה, הנוכחות של העבודות בחלל והנוכחות של האמן בעבודה.

העיסוק בשארית החומר קשור לשפע הצרכני שמייצר עודפות של זבל, ותחושה של אובדן, מועקה ואפוקליפסה. העולם שנחווה הוא עולם שעומד לקרוס תחת העומס החומרי והויזואלי. אני מבקש לרתום את הפחדים ההדחקות והמצוקה שמתעוררת לצרכים, לאינסטיקטים ולאינטואיציה - להרגשה של דחיפות והישרדות. בעבודות יש נסיון לייצר מטאמורפוזות - המרות - מבלי תיווך תרבותי. קצת כמו אלכימיה מהופכת שנותנת כבוד לחומרים עצמם ומתירה להם להשאר מה שהם בכדי להיות לאובייקט חדש. תהליך העבודה שלי מונע מתוך נסיון ליצור אינטימיות עם החומר, לדרבן אותו לחשוף את הפוטנציאל הטמון בו דרך הצורה שהוא אמור ויכול ללבוש בכדי ליצור מחדש סביבה פוסט-אנושית ופוסט-אפוקליפטית. העבודות שלי מכירות בהתפתחות הטכנולוגית והמדעית, מכירות בפלסטיק, בטלויזיה, באינטרנט בעודפות ובחוסר התוחלת של הדימוי. הן מבקשות לחזור לתמימות ילדותית של משחק וסקרנות, ולא לעולם קדמון ו'טבעי'. המלאכותי והתרבותי הוא הטבע והעולם שבו פועלות העבודות. בעבודות אני מבקש להמיר ערכים תרבותיים לעקרונות של פעולה יוצרת. להמיר את הפאסיביות הצרכנית באקטיביות חברתית. כך לדוגמא הצרכנות והרצון בסיפוק מיידי הופכות לפעולה מתוך דחף ומיידיות, נקשרת לצורך בסיסי. כך לדוגמא הרצון לבלוט, ההשתקעות הנרקיסיסטית של הצרכן, הרצון להיות מוכר בכל מחיר, הפיכת הרגיל והבנאלי למאורע אקסטרוגנזי נרתם בעבודות שלי לאפקטיביות הרסנית, לתחושה כופה של קיום ונוכחות, בדומה לאופן שבו אני יוצר מוזיקה ולמעמד של כוכב הרוק. כך לדוגמא ההתבחנות השיווקית לניואנסים מומרת בעדינות ותשומת לב למה שמתחולל ונבנה בלב הכאוס והרעש. אני עובד עם כל מה שבא לידי ומתוך הגיון של חיבור והכפלה. העבודה נענית לחומרים העכשויים, חוגגת יחד איתם, ומשתתפת בהגיון של התקופה בכדי להצביע על הפוטנציאל הגלום בו, לעמוד בפתח של מה שעומד לבוא...."

 

עוד מיצירותיו של אבינועם שטרנהיים:

 

ברוריה בת צבי

אמנית קולג' וטכניקת הדבקה בבד וטכסטיל

ליאור רייזל

אמנות היא נמל הבית שלי, ממנה אני יוצאת למסעות ואליה אני חוזרת

ליזה ברדוגו

בוגרת אבני ליזה ברדוגו מציגה תערוכת "צבע ורגש - גוף ונפש" בגלרית די קונסטראום בוינה (der Ringstrassen)

מספר מדרגים:2 דירוג ממוצע:5
דירוג: