על מכון אבני

מכון אבני הינו בית הספר הגדול, החשוב והוותיק בתל-אביב ללימודי עיצוב ואמנות.

Design Is Avni Is Design

מלאו פרטים ונחזור בהקדם
לכל שאלה חייגו:
03-6817080

מוסדות המכון | היסטוריה | אהרן אבני | מבנים | סביבת המכון

מי אנחנו

מכון אבני ממשיך מורשת רבת שנים של הוראת האמנויות הגבוהות והעיצוב, תוך התחדשות תמידית והתפתחות אמנותית עכשווית, בו מלמדים מטובי האמנים והמעצבים בארץ ובמסגרתו נמצאים אמנים וותיקים וצעירים זה לצד זה. 

 

מהפכה בהוראת העיצוב

מכון אבני מוביל בשנים האחרונות מהפיכה בהתנהלותו ובשיטות הלימוד שבו, אשר במוקדה נמצא הסטודנט לאמנות ולעיצוב. שיטת ה- PBL - Project Base Learning מיושמת במכון כנהוג בבתי הספר המתקדמים לעיצוב באיטליה וצרפת. שיטה זו מחייבת את תכנית הלימודים (הסילבוס) והמרצים להתקדם על פי פרוייקטים מעשיים הנעשים מורכבים יותר ויותר ככל שהלימודים מתקדמים. בדרך זו מקבלים הסטודנטים שלנו ניסיון אמיתי וצוברים שעות התנסות ובשלות מקצועית על פי המקובל השוק התעסוקה.

המכון דוגל בנתינת הכלים האמנותיים והעיצוביים הטובים ביותר לסטודנטים ומעודד את התפתחותם האישית, תוך שימת דגש על החדש והחדשני, הניסיוני והנועז, לצד הכרת המסורת האמנותית והעיצובית. באבני מאמינים כי תהליך הלימוד הנכון והאיכותי ביותר הינו זה, בו הסטודנט והמנחה, המקיימים ביניהם מפגשים ברמות שונות, הם היוצרים את מסגרת הלימוד. מפגשים אלו הינם הדדיים ועל הסטודנט מוטלת אחריות להתפתחותו האישית אשר אינה פחותה כלל מאחריותו של המורה. לפיכך מעניק המכון חופש פעולה מלא לסטודנטים, באופן הדרגתי, עד למצב בו אחריותם על היצירה היא אחריות אמנותית ועיצובית מלאה.

תואר אקדמי מהאוניברסיטה הפתוחה

החל משנת 2000, משתף מכון אבני פעולה עם האוניברסיטה הפתוחה בכדי לאפשר לסטודנטים לקבל תואר אקדמי של האוניברסיטה הפתוחה. התואר מהווה פן אחד בהתפתחות החדשה בה צועד המכון, תהליך הכרוך בשינויים מרחיקי לכת. לשם כך, מקיים המכון תכנית לימודים איכותית ומיוחדת במינה, חשיבותה אינה רק בתוצאה שבעתיד, בתואר האקדמי, עיקרה הוא בשיטת ההוראה המיוחדת המשלבת תכנית בסיס למדעי האמנויות והעיצוב לכלל הסטודנטים במכון, תוך שאיפה לרמה מקצועית גבוהה בשנים ג' ו-ד'.

המכון מעניק לסטודנטים את הכלים, הן הטכניים, הן האמנותיים והן והאקדמיים, ברמה גבוהה ומעודדם להשתמש בהם לצורכיהם. ההשתייכות לציבור הסטודנטים של מכון אבני תובעת עבודה קשה, אחריות מלאה, וסקרנות אין גבול. מכון אבני, על סגל המרצים והסטודנטים, מבקש מן הבאים החדשים בשעריו להמשיך מסורת רבת שנים זו.

 

 

מוסדות המכון - אסיפה כללית, ועד מנהל, הנהלה ובעלי תפקידים

פרטים:

שם: מכון אבני, מכללה לעיצוב ואמנות תל אביב (ע"ר)

עמותה רשומה מס': 580018521

כתובת: רח' אילת 6, תל אביב-יפו

טל: 03-6817080 

דוא"ל: info@avni.org.il 

אתר: www.avni.org.il
 

חברי הועד המנהל

  • מר חיים רונןמ"מ יו"ר הועד המנהל
  • עו"ד אריאל דיסנצ'יק, יועמ"ש חברת אתרים, יו"ר קיבוץ תל יצחק
  • ד"ר דוד סגל, פסיכולוג קליני מומחה ויועץ ארגוני בכיר
  • ד"ר גילי גבאי, יועצת מערכתית אסטרטגית

בעלי תפקידים

  • רו"ח רפי צרפתי, מנכ"ל מכון אבני

היסטוריה - שמונים שנות עשייה

מכון אבני נוסד בשנת 1936 תחת השם "הסטודיה" כבית ספר לציור ופיסול, ביוזמתם של האמנים אהרון אבני, יחזקאל שטרייכמן, משה שטרנשוס ואחרים.

 

ייסוד המכון והשנים הראשונות

מכון אבני נוסד בשנת 1936 תחת השם "הסטודיה" כבית ספר לציור ופיסול, ביוזמתם של האמנים אהרון אבני, יחזקאל שטרייכמן, משה שטרנשוס ואחרים. בית הספר מוקם, בתחילה, ברחוב רש"י בתל אביב. עם גידול מספר התלמידים עבר בית הספר למעונות עובדים ובהמשך לחללים שונים אחרים בתל אביב. בשנת 1951, לאחר פטירתו של אבני, שונה שם בית הספר ונקרא על שמו. 

  


התמסדות

בין השנים 1951 - 1965 ניהל את המכון הצייר משה מוקדי ולאחריו עד לשנת 1982 הצייר יעקב וכסלר. עד לשנה זו ולאחר שנדד מכתובת לכתובת שכן המכון ברחוב הירקון פינת אלנבי. בשנת 1982 עבר המכון ביוזמה משותפת עם עיריית תל-אביב ומשרד הרווחה למבנה בשכונת התקווה במטרה להשתלב עם פרויקט שיקום השכונות. באותה שנה מונה למנהלו האדריכל אבי גלוזמן.

 


התרחבות ומעבר ליפו

בשנת 1988 חלו שינויים במכון. מכון אבני עבר לשכון ברחוב אילת במתחם נוגה שבגבול תל-אביב- יפו. במרוצת השנים רכש ושיפץ המכון שמונה מבנים נוספים כולל הגלריה החדשה ובכך השלים את פריסתו באזור מתחם זה, אזור הסוהו של תל-אביב, שהוא אחד המקומות המעניינים באזור גוש-דן. המכון ממוקם סמוך למגדל השעון של יפו, הטיילת החדשה של תל-אביב, השכונה האמריקאית, מתחם התחנה, חצרות יפו, תיאטרון גשר וריכוז עצום של דלריות, אולפני אמנים, בתי אופנה, גלריות ובתי מלאכה מקצועיים אשר הסטודנטים יכולים להיעזר בהם. 

  


תכניות אקדמיות ומקצועיות

מאז מונתה הנהלה חדשה בשנת 1988, החל המכון לעבור מהפיכה באופן ניהולו, מהפיכה אשר כללה שינוי ארגוני, התבססות פיסית (רכישת מבנים, בניינים וסדנאות), בניית סגל הוראה מוביל, פיתוח תוכניות לימוד והוראה מיוחדות, כל זאת כתשתית לבניית מסלול לימודים אקדמי. תכניות הלימוד הן בשיתוף פעולה עם האוניברסיטה הפתוחה ועם מה"ט. החל משנת 1995 נמנים במכון אבני, מידי שנה, כ-600 סטודנטים הלומדים במחלקות השונות הכוללות את כל מקצועות האמנות והעיצוב. בשנים אלה הגדיל המכון גם את סגל מוריו וכלל גם מורים צעירים מן המובילים והחשובים בארץ.

בשנת 1994 פתח מכון אבני מרכז חדש ללימודי פיסול המשתרע על שטח של כ-300 מ"ר ומהווה את המרכז הגדול והמשוכלל ללימודי פיסול בגוש דן. המרחב מעוצב לפי עיקרון של חלל גדול המהווה את אולם העבודה המרכזי ומסביבו גלריות קטנות.

 

   


אופקים חדשים

החל משנת 2017 מונתה אסיפה כללית וועד מנהל חדש המצעידים את המכון לאתגרים עתידיים. המאה ה- 21 מביאה עימה שינויים בתחום הלימוד וההתמחות. לאור המשבר המתמשך בלימודים אקדמיים בעולם ובארץ, המכון ביצע שינויים והתאמות בתכניות הלימוד כדי להתאימן לתחומי התעסוקה ולטכנולוגיות חדישות. כיום נלמדות במכון תכניות אקדמיות בתקשרות חזותית ואינטראקטבית (בדגש על העידן הדיגיטאלי), עיצוב פנים (בדגש על התאמה לדרישות שוק הנדלן המתפתח), עיצוב תעשייתי MAKERS - LAB, עיצוב אופנה, ומחלקה ללימודי אמנות. לתכניות אלה ניתן לקבל תואר ראשון במדעי הרוח של האוניברסיטה הפתוחה.

 

  


מקום מרכזי בעולם האמנות הישראלי

במשך כל אותן שנים רבות קיים המכון פעילות אמנותית ענפה ומיוחדת, ששימרה את חזונם של מייסדיו. בשעריו עברו אמניה החשובים של ישראל, הן כסטודנטים (כמו משה גרשוני, ציונה שמשי, עופר ללוש ובוקי שוורץ) והן כמורים. בין השמות הבולטים של האמנים השונים שלימדו או שמלמדים כיום במכון אפשר לציין את יעקוב דורצ'ין, אבנר כץ, אורי ליפשיץ, אביגדור סטימצקי,משה פרופס, יחזקאל שטרייכמן, משה שטרנשוס, יגאל תומרקין, פנחס כהן-גן, יעקב מישורי, דרורה דומיני, פנחס עשת, ועוד רבים אחרים.

מכון אבני שמר במשך כל שנות קיומו על המשכיות, אשר כללה הכנסת בוגריו לסגל מורי המכון ויצרה המשכיות באופן ובדרך הוראת האמנות. ניתן לומר כי במרוצת השנים כמעט כל צייר ישראלי למד או לימד בו.

מידי שנה עורכים הסטודנטים של המכון 'תערוכות נושא' במקומות ציבוריים בנושאים בעלי קונצנזוס חברתי כגון: יום האישה הבינלאומי, יום מודעות לאיידס, יום הגאווה הבינלאומי, תערוכות בשיתוף עם ארגונים בינלאומיים כגון: וראייטי העולמי וכן תערוכות העוסקות בנושאים אקטואליים חברתיים ופוליטיים.
   

אהרן אבני

אהרן אבני (קמֶינקוביץ) (1906 - 1951) היה צייר ישראלי, יליד רוסיה, חבר קבוצת "מסד" וממייסדי "מכון אבני".

 

אהרן אבני (קמֶינקוביץ) (27 בנובמבר 1906 - 23 במרץ 1951) היה צייר ישראלי, יליד רוסיה, חבר קבוצת "מסד" וממייסדי "מכון אבני".


לוחית זיכרון על ביתו של אהרון אבני ברח' חיסין 21 בתל אביב

נולד בשנת 1906 ביקטרינוסלברוסיה. אביו מיכאל-דוד היה מהנדס בעל מכרות ובעל הון שאגדות נקשרו בשמו והיה גם חובב ציון נלהב, שהיה חתנו של הרב חיים ברלין ואמו אסתר בת יעקב פחמוצקי הייתה ציירת ומשוררת. בנעוריו למד אבני ב"חדר" וב"ישיבה" ואף קיבל סמיכה להוראה. אבני התייתם בגיל 12 מאמו, הוא למד בגימנסיה העברית בעיר מולדתו אצל המחנך והוגה הדעות פנחס שיפמן (בן-סירה) והעשיר את ידיעותיו בשפה אצל אברהם שלונסקי.

בשנת 1923 החל אבני ללמוד באקדמיה לאמנות במוסקבה, שם הצטרף לקבוצת "החלוץ" ועלה לארץ-ישראל בשנת 1925. אבני הצטרף ל"הגנה" והיה אחד ממייסדי "הבחרות הסוציאליסטית", "הנוער העובד" וה"פועל".

את לימודי האמנות המשיך אבני ב"בצלאל", ירושלים, שם למד בין השנים 1925-1928, ובשנת 1929 התיישב בתל אביב. בשנת 1930 נשא לאישה את חיה לבית סנדלרמן, ילידת אוקראינה. בשנה זו ערך תערוכת יחיד ראשונה בתל אביב ב"גמנסיה הרצליה" וב"בית קסלמן".

בין השנים 1930-1932 שהה אבני בפריז, שם השתלם באקדמיה "גראנד שומייר". לאחר שובו, בשנת 1932, החל לעבוד כאדריכל בעיריית יפו, נתן הרצאות באדריכלות בטכניקום והיה למורה למתמטיקה בבית הספר של הקיבוץ גבעת השלושה. בשנת 1938 החל ללמד ציור ותולדות האמנות בבית ספר "תיכון חדש" בתל אביב.

תערוכות

בין השנים 1929-1930 אבני הציג בפעם הראשונה עם קבוצת אמנים צעירים בשם "מסד". הקבוצה, בה היו שותפים אמנים כגון אביגדור סטימצקיאריה ארוךצבי שוריוסף קוסונוגידוד הנדלרמרדכי לבנון, וישראל פלדי, ראתה עצמה כמייצגת הדור הצעיר של האמנים הארץ-ישראלים, והתנגדותם לקבוצת "אגד" הוותיקה בה היו חברים אמנים כגון נחום גוטמןראובן רוביןציונה תג'ר ואחרים. לאורך השנים נערכו לאבני מספר תערוכות במוזיאון תל אביב ובגלריות ומוזיאונים אחרים ברחבי הארץ. בשנת 1936 נערכה לו תערוכת יחיד ראשונה במוזיאון תל אביב, ובשנת 1940 בגלריה לאמנות כ"ץ. הוא זכה בפרס דיזנגוף פעמיים, בשנים 1937 ו-1948.

חינוך

בשנת 1936 ייסד את ה"סטודיה" - האולפן לציור ופיסול של ההסתדרות, ביחד עם יחזקאל שטרייכמן ומשה שטרנשוס וניהל אותו עד מותו. עם מותו, בשנת 1951, שונה שמו של המוסד ל"מכון אבני"). אבני לימד ציור ותולדות האמנות של תקופת הרנסאנס והעת החדשה. ה"סטודיה" הייתה ממוקמת במרתף במעונות העובדים ברחוב פרישמן פינת רחוב דב הוז. המרתף היה קטן מאוד והמחלקה לציור עברה לרחוב דב הוז פינת רחוב גורדון. בין המורים הראשונים היו: משה שטרנשוס- פיסול, יעקב שטיינהרדט – תחריט, שכטר – גרפיקה, פרופ' י. שור – היסטוריה של האמנות, יחזקאל שטרייכמן הצטרף ב-1944 (אך פרש ב-1946 וחבר לאביגדור סטימצקי בהקמתה "הסטודיה" המודרנית). בשנת 1946 ייסד אבני בתל אביב ביחד עם המחנך הנודע אליהו בייליס גם את המדרשה למורים לציור (שיותר מאוחר פעלה ברמת השרון), שם התכוון ללמד ציור ופדגוגיה אך נפטר זמן קצר לאחר-מכן כתוצאה ממחלת הסרטן ונקבר בבית הקברות בנחלת יצחק. אמנים רבים וטובים עברו תחת ידיו המחנכות: מיכאל ארגובאסתר פרץ ארדבוקי שוורץדני קרווןדן קידרעמוס אריכארות צרפתי ועוד. אבני היה יותר מצייר ישראלי, הוא היה דמות של מחנך אמנותי, שהחינוך עמד בראש מעייניו.

סגנונו של אבני

במשך כל שנות יצירתו הוא תמיד נשאר נאמן לציור הפיגורטיבי. אבני שאב השראה ממגמות באמנות הצרפתית. בהתחלה הושפע מקורו וגוסטב קורבה, ומאוחר יותר ניכרו בעבודותיו השפעות של ציירי אסכולת פריז היהודיים. ציוריו משנות ה-30 של המאה ה-20 מתאפיינים בצבעים כהים ברוח האסכולה היהודית, ואילו בשלהי שנות ה-40 צבעיו מתחילים להתבהר ומשיכות מכחולו נעשות עזות ואקספרסיביות.

מספריו

  • פרקים בתולדות האמנות הצרפתית במאה הי"א, מוציא לאור: סטודיה לציור ופיסול ליד ועדת התרבות של מועצת פועלי תל אביב, תל אביב, תש"א, 1940.


מבנים 

מכון אבני, מנהלה ומזכירות אקדמית
 

מבנים, מזכירות ודרכי הגעה

רח' אילת 6 תל-אביב, מיקוד 68118
טלפון רב-קווי: 03-6817080, פקסימיליה: 03-5183152,
דואר-אלקטרוני: info@avni.org.il
כתובת אינטרנט: https://www.avni.org.il/

בניין שטרייכמן - רח' אילת 6

בניין ע"ש יחזקאל שטרייכמן (1906-1989) ממייסדי ונאמני מכון אבני. 
קומות ב' ו-ג' : כיתות לימוד, חדרי Macintosh ו-PC להוראה ותרגול, חדר עריכת וידאו, סדנאות ציור ורישום, מנהלה, מזכירות אקדמית.
    

בניין וכסלר - רח' קויפמן 3

בניין ע"ש יעקב וכסלר (1912-1995) מנהל המכון בשנים 1965-1982, מבוני ונאמני מכון אבני.
קומות א' ו-ב': אודיטוריום, חדר הרצאות, חלל תצוגה, סטודיו וספריית המכון.
    

 

 

  

   

בניין מוקדי - רח' אילת 25

בניין ע"ש משה מוקדי (1902-1975) מנהל המכון בשנים 1951-1965 מבוני ונאמני מכון אבני.
סדנת דגמים.
  

סביבת המכון

מכון אבני שוכן בקצה רחוב אילת בתל אביב, בלב מתחם נגה. זהו האיזור המתפתח ביותר בתל-אביב -ליבה של סצנת האמנות והעיצוב. מצפון נמצא "מתחם התחנה" לידו נבנתית תחנה של הרכבת הקלה, מדרום "חצרות יפו", ממערב "תיאטרון גשר" ושדרות ירושלים, וממזרח "המושבה האמריקאית" המחודשת. מתחמי שוק הפשפשים, יפו העתיקה ונמל יפו נמצאים במרחק 10 דק' הליכה.

בליבה של השכונה תמצאו הרבה גלריות, בתי סטודיו של אמנים, עשרות חנויות של מעצבי אופנה ומשרדי מעצבים תעשייתיים ואדריכלים. הרובע הציורי מתאפיין בכיכרות קטנות מטופחות, בתי קפה ומסעדות משולבים במבנים ציוריים מהמאה ה-19 המיועדים לשימור והופכים למלונות בוטיק ומגורי יוקרה. האווירה השקטה והאסטטית שמשרה הסביבה הפכה אותה למגנט למעצבים, אמנים ואנשי רוח. במבצע מיוחד עוטרו קירות רבים בשכונה בציורי קיר והיא נחשבת היום לפנינת יופי של העיר תל-אביב. 

כולם מוזמנים לבוא ולבקר ולהנות מהאווירה המיוחדת.

המושבה האמריקאית - גרמנית ביפו

המושבה האמריקאית-גרמנית ביפו שוכנת בין שכונת פלורנטין לבין יפו, והיא משתרעת על פני שני רחובות צולבים: רחוב אורבך ורחוב בר הופמן. המושבה הוקמה באמצע המאה ה-19 על ידי נוצרים מורמונים מארצות הברית, ולאחר מספר שנים עברה לידי הגרמנים הטמפלרים. אלה שיפצו את רוב הבתים והפכו את המקום למושבה גרמנית עד שגורשו מהארץ בימי מלחמת העולם השנייה. בעשור הראשון של המאה ה-21 החל תהליך של שימור ושיקום במושבה.

מתחם נגה

הקסם הצנוע של מתחם נגה שמר עליו כשתנופת הנדל"ן שטפה את תל אביב מצפון ויפו מדרום. הערבוביה הנהדרת של אר דקו, מוסכים מחוספסים ואווירה ידידותית מושכת כעת גל של אמנים, מעצבים ובעלי מלאכה שהופכים את נגה לרובע האמנותי והתוסס של העיר.... (מתוך כתבה בכלכליסט)

 

מתעניינים בלימודים או רוצים לדעת עלינו עוד? 

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי!

loading
מספר מדרגים:6 דירוג ממוצע:3.6
דירוג: