אודות מכון אבני

מכון אבני נוסד בשנת 1936 תחת השם "הסטודיה" כבית ספר לציור ופיסול, ביוזמתם של האמנים אהרון אבני, יחזקאל שטרייכמן, משה שטרנשוס ואחרים. מנהל המכון ממועד הקמתו היה הצייר אהרון אבני. בשנת 1951 נפטר אבני בגיל 45. מאז שנה זו המכון קרוי על שמו.

מלאו פרטים ונחזור בהקדם
לכל שאלה חייגו:
03-681708003-6817080

אודות מכון אבני

שיעור בסטודיו של אהרון אבני

 בין השנים 1951 - 1965 ניהל את המכון הצייר משה מוקדי ולאחריו עד לשנת 1982 הצייר יעקב וכסלר. עד לשנה זו ולאחר שנדד מכתובת לכתובת שכן המכון ברחוב הירקון פינת אלנבי. בשנת 1982 עבר המכון ביוזמה משותפת עם עיריית תל-אביב ומשרד הרווחה למבנה בשכונת התקווה במטרה להשתלב עם פרויקט שיקום השכונות. באותה שנה מונה למנהלו האדריכל אבי גלוזמן.

בשנת 1988 חלו שינויים במכון. מכון אבני עבר לשכון ברחוב אילת במתחם נוגה שבגבול תל-אביב- יפו. במרוצת השנים רכש ושיפץ המכון שמונה מבנים נוספים כולל הגלריה החדשה ובכך השלים את פריסתו באזור מתחם זה, אזור הסוהו של תל-אביב, שהוא אחד המקומות המעניינים באזור גוש-דן. המכון ממוקם סמוך למגדל השעון של יפו, הטיילת החדשה של תל-אביב ומרכזי העבודה והמלאכה המקצועיים אשר הסטודנטים יכולים להיעזר בהם. 

מאז מונתה הנהלה חדשה בשנת 1988, החל המכון לעבור מהפיכה באופן ניהולו, מהפיכה אשר כללה שינוי ארגוני, התבססות פיסית (רכישת מבנים, בניינים וסדנאות), בניית סגל הוראה מוביל, פיתוח תוכניות לימוד והוראה מיוחדות, כל זאת כתשתית לבניית מסלול לימודים אקדמי. החל משנת 1995 נמנים במכון אבני, מידי שנה, כ-600 סטודנטים הלומדים במחלקות השונות הכוללות את כל מקצועות האמנות והעיצוב. בשנים אלה הגדיל המכון גם את סגל מוריו וכלל גם מורים צעירים מן המובילים והחשובים בארץ.

מידי שנה עורכים הסטודנטים של המכון 'תערוכות נושא' במקומות ציבוריים בנושאים בעלי קונצנזוס חברתי כגון: יום האישה הבינלאומי, יום מודעות לאיידס, יום הגאווה הבינלאומי, תערוכות בשיתוף עם ארגונים בינלאומיים כגון: וראייטי העולמי וכן תערוכות העוסקות בנושאים אקטואליים חברתיים ופוליטיים.

היסטוריה של מכון אבני

בשנת 1994 פתח מכון אבני מרכז חדש ללימודי פיסול המשתרע על שטח של כ-300 מ"ר ומהווה את המרכז הגדול והמשוכלל ללימודי פיסול בגוש דן. המרחב מעוצב לפי עיקרון של חלל גדול המהווה את אולם העבודה המרכזי ומסביבו גלריות קטנות.

בשנים האחרונות מקיים המכון תכנית לימודים אקדמית בהעניקו תואר אקדמי לבוגריו. צוות המכון בנה תוכנית לימודים חדשנית ברמה מקצועית גבוהה. התוכנית מושתתת על העיקרון של לימודים משותפים בין המכון והאוניברסיטה הפתוחה. סטודנטים אשר יבחרו ללמוד במסלול אקדמי זה ויסיימו אותו בהצלחה יהיו זכאים לתואר ראשון B.A. מטעם האוניברסיטה הפתוחה וכן לתעודת בוגר מקצועית בתחום התמחותם. כמו כן המכון מקיים מסלול לימודים לתעודת הנדסאי מטעם מה"ט (המכון הממשלתי להכשרה טכנולוגית היי טק במשרד התעשייה המסחר והתעסוקה),  במחלקות לעיצוב תקשורת חזותית, עיצוב תעשייתי ועיצוב תקשורת אינטראקטיבית. לצד מסלולי הלימודים המשותפים ימשיך ויקיים המכון שורה שלמה של מסלולי ערב וקורסים שנתיים בתחומי הלימוד של המכון במסגרת היחידה ללימודי החוץ. 

לצד בית-הספר פועלת גלריה לאמנות עכשווית דינאמית בה מוצגות תערוכות של סטודנטים ובוגרים וכן אמנים בכירים. בשנים האחרונות הוצגו במכון אבני, בין היתר, האמנים: יגאל תומרקין (שתי תערוכות), אורי ליפשיץ (שתי תערוכות), מנשה קדישמן, ציונה שמשי, בוקי שוורץ, לאה ניקל, תמר רבן, ועוד עוד אשר בפתיחתן השתתפו לבד מהסטודנטים של מכון אבני, ראש הממשלה אריאל שרון, ח"כים, אנשי רוח, אנשי תקשורת, אנשי עסקים, אמנים חשובים ועוד רבים. 

בין האירועים שמקיים המכון: מסיבות, תערוכות, הרצאות אורח והמרתון השנתי לרישום עירום. למרתון מסורתי זה, המתקיים באורח קבע במשך שנים רבות בחג החנוכה, והנמשך כ-10 שעות רצופות, נוהרים מדי שנה כ-1,000-1,500 משתתפים מרחבי הארץ. בכך נוצרת אווירה חמה ושיתופית בה נפגשים אמנים שונים מרחבי הארץ ונידונים נושאי אמנות בין אמנים מן השורה הראשונה, סטודנטים וסקרנים. במקביל למרתון מוקרנים סרטי אמנות שונים ברחבי המכון.

במשך כל אותן שנים רבות קיים המכון פעילות אמנותית ענפה ומיוחדת, ששימרה את חזונם של מייסדיו. בשעריו עברו אמניה החשובים של ישראל, הן כסטודנטים (כמו משה גרשוני, ציונה שמשי, עופר ללוש ובוקי שוורץ) והן כמורים. בין השמות הבולטים של האמנים השונים שלימדו או שמלמדים כיום במכון אפשר לציין את יעקוב דורצ'ין, אבנר כץ, אורי ליפשיץ, אביגדור סטימצקי,משה פרופס, יחזקאל שטרייכמן, משה שטרנשוס, יגאל תומרקין, פנחס כהן-גן, יעקב מישורי, דרורה דומיני, פנחס עשת, ועוד רבים אחרים.

מכון אבני שמר במשך כל שנות קיומו על המשכיות, אשר כללה הכנסת בוגריו לסגל מורי המכון ויצרה המשכיות באופן ובדרך הוראת האמנות. ניתן לומר כי במרוצת השנים כמעט כל צייר ישראלי למד או לימד בו.
 

אתם מוזמנים להתקשר עוד היום לייעוץ והרשמה ללימודים.

טל: 03-6817080    מייל: info@avni.org.il

עדכון אחרון: 8/28/2017 3:18:00 PM
מספר מדרגים:2 דירוג ממוצע:5
דירוג: