שושן צרפתי

עבודת גמר - בין קודש לחול

מתעניינים בלימודים או רוצים לדעת עלינו עוד? 

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי!

loading

Design Is Avni Is Design

מלאו פרטים ונחזור בהקדם
לכל שאלה חייגו:
03-6817080

בין קודש לחול

הפרויקט שלי מדבר בעיקרו על חיבורים. קודש וחול, רוח וחומר, פתוח ואטום, צפוף ומרווח ועוד. הרעיון לפרויקט התגבש בהשראת אופייה הטבעי המגוון והקהילתי של שכונת נוגה שבצפון יפו וכן נקודות ממשק בחיי הפרטיים הנוצרות בעקבות החיבור לדת וליהדות יחד עם אורח החיים הצל אביבי הייחודי אליו נולדתי. את אותן נקודות ממשק רציתי לבטא באופן צורני ולהפכן מרגש לידיעה אל אדריכלות.

הרחוב אותו בחרתי לתכנן, מטרתו ליצור חיבורים לא רק במישור הפיזי, צורני אלא בין אנשים. אנשי מסורת או דת יגורו ברחוב משותף יחד עם אנשים מתחומי עניין רבים ושונים. לאוכלוסיית הרחוב ישנו מכנה משותף מובהק והוא הצורך לתת והרצון לקבל- "אתה תלמד אותי על שלך ואני אלמד אותך על שלי", כך תיווצר קהילה משתפת, מקבלת הדנה בעניינים ברומו של עולם באופן יומיומי ופתוח.

אנשי הרחוב יגורו במפלס העליון של הרחוב וקומתו התחתונה תהיה שייכת לעסקים, מסחר ובית תפילה שהוא ליבו של הפרויקט. ישנם גנים קטנים בארבעה אזורים בפרויקט בהם יוכלו להתקיים מפגשים יומיומיים, אירועים, חגים, שבתות וכו'.

את החיפוש אחר השפה הצורנית התחלתי בסקיצות אינטואיטיביות שהתפתחו למאות סקיצות וניסיונות שונים, בכולם ניסיתי למצוא את אופן החיבור ואופייה של כל שפה- שפת הקודש או הרוח ושפת החול או החומר.

הדרך הייתה ארוכה אך מחקרי התגבש לסכמה מרכזית המבטאת את עקרון ה"משך". משך זה הינו מרחב זמן, כזמן קבלת השבת בו מתבצע מעין מרוץ שליחים, אירוע מלווה אירוע, זמן של השלה ובה בעת כניסה וקבלה. בסכמה זו ניתן למצוא את אזור הקודש עטוף מכל צדיו באזור החול. ישנן כניסות לרחוב משלושה כיוונים המשולות לכניסות "אהל אברהם" אשר היה פתוח בארבע כנפות. אזור הקודש מהווה מעין לב השולח עורקים לכל חלקי הפרויקט, אזור החול שעוטף אותו יוצר הגנה וכן תורם להיווצרות תהליך של התמוססות או פתיחה בעת הכניסה מאזור החול לאזור הקודש. מעצם סכמה זו נוצר חתך שתמיד משלב אזור קודש מצד אחד וחול מצד שני המקנה יכולת לעובר במקום להחליט באיזה אזור ירצה לשהות באופן מהיר וחופשי.

 

 

על גבי סכמה זו מונח גריד שהולך ומצטמצם מאזור הליבה לעבר הצדדים המסמל את תהליך ההתמוססות. שפת החול מאופיינת במשטחי בטון רחבים, שפת הקודש בנויה מקונסטרוקציות עץ דקיקות היוצרות חללים כמעט שקופים, החיבורים בין שתי השפות הם מהות הפרויקט.

פרויקט זה הינו קונספטואלי ומאפיין סביבת חיים אוטופית רעיונית, האתגר הגדול ביותר היה להשאיר את הפרויקט במצבו הקונספטואלי אך להפוך אותו למתוכנן היטב, מוחשי ובר ביצוע ככל האפשר. העבודה על הפרויקט לקחה שנים וגם במצבו הנוכחי תמיד יישאר מקום להמשך מחקר ויצירה.

 

 

 

 

תערוכת בוגרים 2018

הכירו את הפרויקטים של בוגרינו 2018

אולה גופונובה

משרדי אל-על החדשים

אירנה קובלובה

עציץ על כל חלון - משתלה אורבנית

אלדר אוחיון

בוגר, זכה במקום שלישי בתחרות ארצית לאדריכלים ומעצבים

דניאלה עציוני

חממה אורבאנית

יאיר שטיין

סיפורים בקופסאות

דניאל פלד

צימר אורבני

נטלי בן עמי

UNDER THE BEAT - תכנון מרחבי של תחנת רכבת תחתית

עומר יניב

Metro Station - מרחב ציבורי חדש

משה חסון

מתחם תחנת רכבת אמנותי streeternity

אביבית דנינו

עצוב משרדי חברת אירוקה

מספר מדרגים:2 דירוג ממוצע:5
דירוג: